czwartek, 5 grudnia 2013

Sałatka z brokułem, serem feta i prażonym słonecznikiem z sosem winegret z oregano



Sałatka z brokułem, serem feta i prażonym słonecznikiem z sosem winegret z oregano.
Lekka zielona sałatka z dużą iloscią energii. Na postny obiad, drugie danie albo kolację.
Sałatka ta genialnie smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno.Brokuła po odcedzeniu można zahartować zimną wodą, jeżeli sałatka ma postać na stole dłużej ( np. na imprezie). Ziarna słonecznika można również skarmelizować w miodzie jeśli ktoś lubi łączyć smaki. Zamiast fety sprawidzi się również ser kozi albo błękitny pleśniowy. Można dodać do sosu winegret inne zioła albo czosnek.

Składniki:
1 brokuł,
ser feta- kilkanaście kostek,
2 łyżki ziaren słonecznika,
1 łyżeczka cukru,
1 łyżeczka soli.

Na sos winegret:
1 łyżka octu jabłkowego (albo octu z białego lub czerwonego wina),
2 łyżki oliwy z oliwek,
1/2 łyżeczki miodu,
1 łyżeczka oregano,
sól,
pieprz.

Do wrzącej wody dodajemy cukier i sól, a nastepnie umytego i podzielonego na różyczki brokuła. Nie nakładamy pokrywki, bo brokuł zrobi się szary. Gotujemy ok. 5 minut, tak by to zielone warzywo pozostało lekko twardawe i jędrne, odcedzamy. Ziarna słonecznika prażymy na suchej patelni na małym ogniu jedną minutę. Na talerzy układamy brokuła, dodajemy kostki sera feta i posypujemy prażonym słonecznikiem.
Na sos winegret mieszamy miód z octem, solą i pieprzem. Dodajemy oliwę i na końcu oregano. Polewamy sałatkę.



Smacznego :)

wtorek, 24 września 2013

Orzechowiec





Miodowe ciasto, krem budyniowy i chrupiąca warstwa orzechowa. Ciasto znane i lubiane. Ja dodałam od siebie dwie cieniutkie warstwy dżemu owocowego, najlepszy będzie kwaskowy do zbilansowania słodkiego smaku. Koniecznie trzeba go zrobić dzień wcześniej, by ciasto miało czas zmięknąć. A najlepszy jest po dwóch dniach. Przepis ze starych notatek, powszechny w wirtualnym kulinarnym świecie.


Składniki na 2 blaty ciasta miodowego:
• 3 szklanki mąki pszennej,
• 2/3 szklanki cukru,
• 150 g masła,
• 2 jajka,
• 2 łyżki miodu ,
• 2 łyżeczki sody oczyszczonej.

Wszystkie składniki na ciasto połączyć, zagnieść i podzielić na 2 części. Każdą rozwałkować i przełożyć do dużej blaszki, wyłożonej papierem. Ciasto ponakłuwać widelcem, żeby się nie wybrzuszało. Jeden blat można już piec w temperaturze 180 stopni przez 10-13 minut. Na drugi natomiast należy przed pieczeniem wyłożyć masę orzechową.

Składniki na masę orzechową:
• 250 g orzechów włoskich,
• 75 g masła,
• 5 łyżek cukru,
• 2 łyżki miodu.

Wszystkie składniki włożyć do rondelka i zagotować. Cukier musi się rozpuścić i wraz z miodem i masłem stworzyć pięknie pachnącą masę. Pogotować 2-3 minuty na małym ogniu i nastepnie wyłożyć orzechowa masę na drugi blaat ciasta miodowego. Piec również 10-13 minut w temperaturze 180 stopni.
Blaty upiec i wystudzić.

Składniki na krem budyniowy:
• 3 szklanki mleka,
• 3/4 szklanki cukru,
• 250 g masła,
• 2 opakowania budyniu śmietankowego bez cukru (u mnie jeden był waniliowy, a drugi śmietanowy),
• 1 łyżeczka cukru waniliowego, najlepiej domowego,
• szczypta soli (na ostrzu noża).

Do rondelka wlać 2 szklanki mleka, dodać cukier, cukier waniliowy, sól i zagotować. W trzeciej szklance mleka rozpuścić 2 budynie, a następnie wlać powoli do gotującego się mleka. Gotować do powstania gęstego budyniu przez 5 minut, cały czas energicznie mieszając. Budyń zostawić do ostygnięcia.
Miekkie masło zmiksować na jasną puszysta masę, dodając powoli po jednej łyżce zimnego budyniu.

Dodatkowo:
• 1,5 szklanki dżemu owocowego.


Składanie ciasta zaczynamy od posmarowania pierwszego blatu połową dżemu owocowego, następnie wykładamy krem budyniowy. Blat z masą orzechową jest posmarowany dżemem od spodu, dlatego należy go najpierw odwrócić, posmarować go dżemem i dopiero wtedy delikatnie odwracając umieścić na kremie budyniowym (warstwą orzechową ku górze). I gotowe. Polecam zrobić wieczorem i jeść następnego dnia i koniecznie okryć folią, żeby nie wysychało, ale nabierało wilgotności.














poniedziałek, 9 września 2013

Sok marchewkowo-brzoskwiniowy.

Ten sok to dwie rzeczy: moja słabość do soków marchewkowych i sezon brzoskwiniowy w pełni.

I tak powstał on: naturalny, aksamitny, słodki, świeży sok marchewkowo-brzoskwiniowy.

Składniki: 2 brzoskwinie, 4 marchewki, sokowirówka.

Owoce i warzywa umyć. Ja nie obieram, usuwam zielone, gorzkie końcówki marchewek. Można dodać sok z cytryny dla zaostrzenia smaku. Sok jest dosyć gęsty, przez teksturę brzoskwiń. Polecam.

czwartek, 29 sierpnia 2013

Spaghetti z wędzonym łososiem i brokułami w sosie śmietanowym.



Szybka pasta, pełna smaku. Można ją posypać parmezanem, dodać rukoli albo cebulki dymki. 


Na 4 porcje.

Składniki:

1 brokuł,
150 g wędzonego łososia (u mie był w kawałku, wędzony na zimno),
2 ząbki czosnku,
200 ml słodkiej śmietanki (może być 30%),
1 łyżka soku z cytryny,
1 łyżka oleju lub masła,
sól,
pieprz,
szczypta cukru (na ostrzu noża).
ulubiony makaron, u mnie spaghetti, ale penne albo tagliatelle też będzie super.

W osolonej wodzie gotujemy przez 2 minuty pokrojony na małe różyczki brokuł. Odcedzamy, przelewamy zimną wodą na sitku, ma być twardy.
W dużej patelni rozgrzewamy olej lub masło, dodajemy pokrojony ceniutko czosnek, smażymy minutę. Łososia kroimy w mniejsze kawałki, dodajemy na patelnię. Nastepnie wlewamy śmietankę i gotujemy do redukcji sosu, czyli zmniejszenia objętości i zgęstnienia. Dodajemy sok z cytryny, cukier i brokuły. Gotujemy jeszcze 5 minut. Przyprawiamy sola i pieprzem. Smak sosu śmietanowego ma być intensywny.Należy jednak uważać z dodatkiem soli z powodu już dość mocno słonego łososia.
Makaron gotujemy al dente. Odcedzamy i dodajemy makaron do sosu. Nigdy odwrotnie.
Przekładamy na talerze.

Smacznego.

piątek, 23 sierpnia 2013

Sałatka owocowa z dressingiem miodowo-cytrynowym.

Letnia sałatka owocowa. Z miodowo-cytrynową nutą.

Każde owoce są w sam raz.
U mnie: truskawki, maliny, borówki, melon miodowy i zielone winogrona.

Dajemy takie owoce jakie chcemy, w ilościach jakich potrzebujemy.

Dressing do sałatki:

2 łyżeczki soku z cytryny,
1 łyżeczka miodu lipowego,
szczypta soli (na ostrzu noża),
szczypta pieprzu (na ostrzu noża).

Dressing ma być intensywnie słodko-kwaśny z lekką nutą ostrości, wyraźny, tak by podkreślał smak owoców. Wszystkie składniki dressingu połączyć i polać sałatkę przed podaniem. Jeżeli miód jest w stanie stałym, należy w garnuszku podgrzać wszystkie składniki.

Smacznego letniego:)

niedziela, 18 sierpnia 2013

Warzywna zupa z buraczkami.

Warzywna z buraczkami i koperkiem.
Miała być letnia warzywna zupa z botwinką. Taka jaką zrobiła kiedyś Ewelina.Niestety botwinki brak. Supermarkety nie miały takich dobrodziejstw, więc są buraczki. Można ta zupę zabielić śmietanką lub zagęścić. Ja dzisiaj wolę czystą.
Zjadłam dwa talerze:)

Na 8 dużych porcji zupy:

1 op. włoszczyzny, u mnie: 4 marchewki, korzeń pietruszki, ćwiartka selera, 2 małe łodygi pora;1 duża cebula;
4 ząbki czosnku;
3 średnie buraczki;
3 duże ziemniaki;
mały pęczek koperku;
1 łyżka oleju;
sól;
1/2 łyżeczki pieprzu;
1 łyżeczka cukru;
1 łyżeczka domowego octu jabłkowego lub soku z cytryny.

Cebulę i czosnek obieramy i kroimy w kostkę. Włoszczyznę, buraczki i ziemniaki myjemy i kroimy w kostkę. W dużym garnku do zupy rozgrzewamy olej i przesmażamy na nim cebulę i czosnek przez minutę. Dodajemy pokrojony por i smażymy kolejną minutę. Dodajemy resztę włoszczyzny i pokrojone buraczki. Dodajemy następnie tyle wody, by zakryła wszystkie warzywa. Gotujemy, aż warzywa będą lekko twardawe, zwłaszcza buraczki, ok. 30 min. i dodajemy ziemniaki. Gotujemy do miękkości ziemniaków, pozostałe warzywa powinny do tego czasu też być dobre. Przyprawiamy solą, cukrem, pieprzem, ja lubię dużo i sokiem z cytryny lub octem. Na końcu dodajemy umyty i pokrojony koperek. 
Smacznego.

wtorek, 4 czerwca 2013

Zupa szczawiowa.


Zupa szczawiowa, moja ulubiona. 
Kwaśny smak tej zupy oraz dodatek jajka i kiełbasy imitują wielkanocny barszcz biały. Moja zupa dzieciństwa. Chodziłam zawsze z babcią na kopel zrywać szczaw na tą zupę. Potocznie zwana szczawiówką, jest bardzo pożywna i sycąca. Z ziemniakami, delikatnie zabielona śmietanką, która wyrównuje jej kwaśne tony. Kiedyś zupa biedoty, gdyż szczaw jest mało wymagającą, stąd też powszechną rośliną. Rośnie na glebach bielicowych i piaskach, pokrywa łąki i pastwiska.

 Szczaw bogaty jest w witaminę C, niacynę ryboflawiny, zawiera flawonoidy, które uważane są za silny antyoksydant uwalniajacy organizm od wolnych rodników. Ta zielona roślina nie może być spożywana w dużych ilościach, gdyż zawiera szkodliwe dla zdrowia szczawiany.

Składniki na 8 porcji:

500g szczawiu, najlepiej łąkowego z dala od cywilizacji,
1/2 kg ziemniaków,
2 średnie marchewki,
1/8 selera,
1 średnia pietruszka,
1/2 średniego pora,
300 ml śmietanki słodkiej,
1 łyżka mąki pszennej,
4 pętka kiełbasy śląskiej,
sól,
pieprz, 
szczypta cukru,
1 ugotowane jajko na 1 porcję zupy (lub więcej).


Szczaw umyć, odciąć ogonki. Marchewkę, seler i pietruszkę umyć, obrać i zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Por pokroić w krążki. Do garnka wlać 1,5 litra wody, dodać pokrojone i starte warzywa. Gotować 5 minut. Następnie dodać obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki, szczaw oraz kiełbasę w pętkach. Gotować, aż ziemniaki będą miękkie. 
Wyciągnąć kiełbasę z zupy i pokroić na małe kawałki. Łyżkę mąki rozrobić w 100 ml wody, wlać powoli do zupy cały czas mieszając. Zagotować. Śmietankę lekko posolić, wlać do niej kilka łyżek gorącej zupy by wyrównać temperaturę i zapobiec jej zważeniu. Wlać śmietankę do zupy. Posolić i dodać pieprz do smaku.
Podawać z gotowanym jajkiem i kiełbasą.

Pychota.

Babeczki serowo-kakaowe z brzoskwinią. Bezglutenowe.


Bezglutenowe babeczki, których podstawą jest mąka ziemniaczana. Delikatne z mokrą masą serową i brzoskwinią. Nie mam formy na muffinki, więc ułożyłam papilotki w dużej prostokątnej formie. Wyszły koślawe i poprzytulane do siebie.

Składniki:

Na ciasto kakaowe:
3 jaja,
3/4 szklanki cukru,
1 szklanka mąki ziemniaczanej,
1 łyżka kakao gorzkiego,
100g oleju,
1 łyżeczka proszku do pieczenia.

Jaja ubić przez kilka minut na jasną, bardzo puszystą pianę (do podwojenia objętości)
Mąkę ziemniaczaną, kakao, proszek do pieczenia wymieszać i przesiać. Powoli dodawać łyżkami do masy jajecznej. Następnie cienką strużką dodać olej, miksować do połączenia się składników.

Na masę serową:
350g twarogu zmielonego z wiaderka lub serka homogenizowanego,
3 łyżki domowego cukru waniliowego (albo 3 łyżki cukru i łyżeczka cukru waniliowego),
1 jajo.

Wszystkie składniki wymieszać mikserem lub widelcem do połączenia się składników.

Dodatkowo:
brzoskwinie z puszki lub świeże brzoskwinie.

Papilotki do babeczek wypełnić do połowy ciastem kakaowym, następnie położyć na wierzch czubatą łyżeczkę masy serowej i mały kawałek brzoskwini, by nie obciążać zbytnio ciasta.
Piec w temp. 160 stopni przez 25 min.

Z tego przepisu wyszło mi 16 małych babeczek.

wtorek, 21 maja 2013

Krem z białych szparagów.


Krem szparagowy, delikatny dzięki żółtkom jaj i śmietance. Z dodatkiem tylko soli i pieprzu. Na kształt budyniu szparagowego. Gęsty i sycący.



Krem szparagowy (4 porcje)

Składniki:
1 pęczek białych szparagów,
2 średnie ziemniaki,
2 średnie marchewki,
1 ziele angielskie,
1 listek laurowy,
200 ml śmietanki,
2 żółtka,
1 łyżeczka cukru
sól,
pieprz.


Szparagi umyć dokładnie i obrać, najlepiej obieraczką do jarzyn. Odciąć główki. Obierki ze szparagów zachować. Marchewki umyć i  obrać. Podstawą zupy szparagowej jest dobry wywar lub bulion. Smak szparagów wydobędziemy gotując wywar z ich obierek. Do garnka wlać 1 litr wody, dodać obrane marchewki, ziele angielskie, listek laurowy i obierki ze szparagów. Gotować 30 minut, aż marchewka będzie miękka. Wywar przecedzić. Marchewkę odłożyć do dekoracji talerza. 
Do wywaru dodać szparagi oraz obrane i pokrojone ziemniaki, cukier i pół łyżeczki soli. Gotować do miękkości przez 20 minut, następnie zmiksować na krem. Do śmietanki dodać 2 żółtka, lekko ubić. Blendując krem powoli wlewać masę jajeczno-śmietanową. Dodać pieprz i sól do smaku.
Główki szparagowe gotować osobno w wodzie z łyżeczką cukru i łyżeczką soli przez 7 minut, w zależności od grubości.

Do kokilek wlać krem szparagowy, ułożyć główki szparagowe, pokrojoną marchewkę i posypać pietruszką. 

Smacznego.

niedziela, 19 maja 2013

Sok arbuzowo-jabłkowy.


Sok arbuzowo-jabłkowy.

Niezwykły sok. Słodki i smaczny. Jeśli dasz więcej arbuza będzie bardziej różowy i bardziej melonowy. Polecam.

Składniki:
3 małe lub 2 duże jabłka,
duży kawałek arbuza (np. 1/8 średniej wielkości arbuza)

Jabłka koniecznie umyć, nie trzeba ich obierać. Z arbuza odkroić skórkę i w miarę możliwości usunąć pestki. Nie trzeba tego robić dokładnie, bo sokowirówka sobie z nimi poradzi bez problemów.Owoce wyciskamy w sokowirówce i gotowe.
Smacznego:)

piątek, 17 maja 2013

Jaglanka z truskawkami i słonecznikiem.


Jaglanka to taka owsianka tylko, że zamiast płatków owsianych używamy kaszy jaglanej. Kasza jaglana to kasza powstała z prosa, nie zawiera glutenu. Ta kasza jest bardzo zdrowa, pomocna w odchudzaniu i oczyszczaniu organizmu.

Moja jaglanka:
1/4 szklanki kaszy jaglanej,
1/2 szklanki wody lub mleka,
szczypta soli,
1 łyżka miodu,
2 łyżeczki słonecznika,
5 truskawek (albo więcej)

Do rondelka dodajemy wodę/mleko, kaszę jaglaną i sól. Gotujemy ok.10 minut ciągle mieszając. Jaglanka będzie dosyć gęsta, jeżeli ktoś lubi bardziej rzadkie trzeba dolać więcej mleka lub wody. Na suchej patelni prażymy ok.1 minuty nasiona słonecznika by nabrały więcej smaku. Przekładamy ugotowaną jaglankę do miseczki, posypujemy prażonym słonecznikiem, dodajemy umyte i pokrojone truskawki i polewamy miodem.

Smacznego.




środa, 15 maja 2013

Sok marchwiowo-jabłkowy.


Klasyka: sok marchewkowo-jabłkowy. Bomba witaminowa. 2 średnie marchewki+ 2 średnie jabłka=0,5 l pysznego, zdrowego soku. Mój smak dzieciństwa.

Składniki:
2 średnie jabłka,
2 średnie marchewki,
1 łyżeczka soku z cytryny.

Jabłka i marchewki umyć. Ja ich nie obieram. Zrobić sok w sokowirówce. Dodać sok z cytryny, by jabłko w soku nie ściemniało. Smacznego.

niedziela, 5 maja 2013

Grillowany łosoś z ziemniakami w mundurkach i salsą z pomidora.



Grillowany łosoś z ziemniakami w mundurkach i salsą z pomidora.
Majówkowa ryba. Prosto z grilla. Taka jak lubię, bez zbędnych przypraw i panierek. Siła tkwi w prostocie. Równie dobra z sałatą z vinegretem. Obowiązkowo z ćwiartką cytryny.


Składniki:
1 porcja filetu z łososia,
1/2 łyżeczki papryki słodkiej wędzonej,
1 łyżeczka oleju,
sól,
pieprz.

Salsa:
1 średni pomidor,
1 łyżeczka pokrojonego szczypiorku,
1/2 łyżeczki oliwy z oliwek,
1/2 łyżeczki octu jabłkowego,

Ponadto: ziemniaki, cytryna.

Ziemniaki gotujemy w mundurkach w osolonej wodzie.
Pomidora kroimy w kostkę, przekładamy do miseczki dodajemy szczypiorek, ocet, oliwę, sól i pieprz do smaku, mieszamy, odstawiamy.

Łososia smarujemy olejem, przyprawiamy wędzoną papryką i lekko wcieramy. Dodajemy sól i pieprz. Tak przyrządzoną rybę kładziemy na rozgrzanym grillu (u mnie elektryczny) i grillujemy 3-4 minuty.

Układamy na talerzu łososia, ziemniaki i salsę. Dodajemy ćwiartkę cytryny.
Smacznego.

środa, 1 maja 2013

Sok świeżo wyciskany z modrej kapusty, marchewki i jabłka.


Ten o kolorze biskupim sok jest bardzo smaczny. A jej fioletowa barwa jest obłędna. Czerwona kapusta, (śląska modro kapusto )jest bardzo zdrowa. Bogata w ciemne barwniki antocyjany chroni przed miażdżycą, wylewami i nowotworami.

Mój świeżo wyciskany sok:
1 jabłko,
1 średnia marchewka,
1/8 głowki średniej kapusty czerwonej.

czwartek, 25 kwietnia 2013

Owsianka z jabłkiem, orzechami włoskimi i cynamonem.


Owsianka z jabłkiem, orzechami włoskimi i cynamonem. A'la owsiana szarlotka na śniadanie.

Moja owsianka:1 szklanka wody lub mleka,1/3 szklanki płatków owsianych zwykłych,1 łyżka orzechów włoskich,1 jabłko starte na tarce o dużych oczkach,1/4 łyżeczki cynamonu,1 łyżka miodu.
Do rondelka wlewamy mleko lub wodę, dodajemy, orzechy, płatki owsiane, cynamon i pół startego jabłka. Gotujemy 5 minut, ciągle mieszając. Wykładamy do miseczki i na wierzch kładziemy drugą część jabłka. Polewamy miodem. Smacznego.
Do tej owsianki można dodać również inne bakalie: rodzynki, żurawinę, figi.

wtorek, 23 kwietnia 2013

Jajecznica ze szczypiorkiem i suszonymi pomidorami.



Jajecznica z suszonymi pomidorami i szczypiorkiem.

Składniki:
2 jaja,
5 suszonych pomidorów,
1 łyżka pokrojonego szczypiorku,
sól,
pieprz.

Pokroić suszone pomidory w paseczki. Na patelnię wlać ok. 1 łyżkę oleju ze słoika z suszonymi pomidorami. Dodać pokrojone pomidory, przesmażyć minutę. Wbić jaja, dodać szczypiorek, posolić, popieprzyć. Smażyć ile kto lubi.




Ja lubię średnio ściętą. Z majonezem. Dzisiaj z herbatą earl grey z listkami mięty.

poniedziałek, 22 kwietnia 2013

Krem z zielonego groszku z camembertem i prażonym słonecznikiem.




Świetny dla wegetarian i nie tylko. 

Składniki:
1 paczka zielonego mrożonego groszku
1 seler
1 cebula
2 ząbki czosnku
pół łyżeczki cukru
sól
sporo pieprzu
pół łyżeczki tymianku.

Pokroić cebulę w kostkę, czosnek pokroić na plasterki, seler obrać i zetrzeć na tarce o dużych oczkach. W garnku rozgrzać 2 łyżki oliwy, przesmażyć cebulę, po minucie dodać czosnek, a po 3 seler. Dolać 1 litr wody i gotować 15 minut, aż seler będzie miękki. Wsypać paczkę groszku. Kilka zielonych groszkowych kuleczek zostawić do dekoracji. Zagotować i dodać do zupy tymianek, sól, pieprz i cukier. Zblendować na krem.

Na suchej patelni podprażyć 2 łyżki ziaren słonecznika. W głębokim talerzu ułożyć camemberta, zalać gorącym kremem. Posypać pozostałym groszkiem i ziarnami słonecznika.

Smacznego :)

Owsianka z truskawkami i suszoną żurawiną.




Owsianka na śniadanie. Wystarczy woda lub mleko, płatki owsiane, suszone i świeże owoce i orzechy. Wszystko zależy od tego, co mamy w szafce. Potem 5 minut i gotowe.

Moja owsianka:
1 szklanka wody
1/3 szklanki płatków owsianych zwykłych
1 łyżka suszonej żurawiny
szczypta soli do smaku
truskawki
łyżka miodu lipowego

Do garnuszka wlać wodę lub mleko, dodać płatki, żurawinę i sól. Gotować 5 minut mieszając. Przełożyć do miseczki. Dodać pokrojone truskawki i polać miodem. Smacznego truskawkowego:)

Sałatka z kurczakiem, pomidorem, papryką i kaparami z balsamiczno-szczypiorkowym sosem winegret.


To już prawie lato na talerzu.
Moja sałatka obiadowa, z dużą dawką białka:)
Kurczaka najlepiej zamarynować godzinę wcześniej i pozostawić w lodówce do połączenia się smaków.

Składniki:

1 pierś z kurczaka, pokrojona w małe kawałki,
1 pomidor,
1/2 małej czerwonej papryki,
1 łyżeczka łyżeczka kaparów,
1/2 małej cebuli,
2 łyżki octu balsamicznego,
sałata lodowa lub mix sałat dowolnych.

Na talerz kładziemy porwaną sałatę, kroimy pomidora w ósemki i paprykę w paseczki, posypujemy kaparkami. Cebulę kroimy w piórka lub półkrążki, wkładamy do miseczki, lekko solimy i zalewamy octem balsamicznym na 2 min., żeby nabrała smaku i straciła ostrość. Wykładamy cebule na sałatkę, a pozostały ocet wykorzystujemy do sosu winegret.

Marynata do kurczaka:
1/2 łyżeczki papryki mielonej wędzonej słodkiej,
1/4 łyżeczki kuminu (kminu rzymskiego),
1/2 łyżeczki oregano,
1/4 łyżeczki soli (lub mniej jak kto lubi),
szczypta granulowanego czosnku,
szczypta cynamonu,
2 łyżki oleju.

Do pokrojonego kurczaka dodać olej, a następnie wszystkie przyprawy. Marynować godzinę w lodówce.

Szczypiorkowo-balsamiczny sos winegret:
ocet balsamiczny z cebuli,
3 łyżki oliwy z oliwek,
1/4 łyżeczki miodu lipowego,
1/4 łyżeczki soli,
2 łyżki posiekanego szczypiorku.

Do octu balsamicznego w miseczce dodajemy miód i sól. Mieszamy widelcem, dodajemy oliwę z oliwek i szczypiorek.

Na rozgrzaną patelnię wkładamy kurczaka, nie musimy dodawać już tłuszczu. Grillujemy ok 3-4 min układamy na sałatkę. Możemy również użyć grilla elektrycznego.
Polewamy balsamiczno-szczypiorkowym sosem winegret.
Ja tą sałatkę jadłam bez pieczywa, bo jest bardzo sycąca.
Smacznego.



Krem selerowo-marchewkowy z gałką muszkatołową.


Prosty, szybki, tani i pełen afrodyzjaków.
Pobudzające właściwości selera znane były już w starożytności. Oprócz leczenia oziębłości płciowej u kobiet i impotencji u mężczyzn uważano, że bulwa selera przynosi szczęście.
Słynna kochanka króla Francji Madame Pompadour uważała, że picie soku z marchwi zapewnia intensywne przeżywanie miłosnych rozkoszy.

Gałka muszkatołowa, ceniona ze względu na swój smak i właściwości zdrowotne to również silny afrodyzjak. Nazywana "przyprawą kochanków" nie bez powodu od wieków używana jest w kuchni orientalnej - dodana do potraw pobudza krążenie i rozpala zmysły.

Jak zrobić? 

Potrzebujemy:

1 mały seler
3 duże marchewki
1 cebula
2 ząbki czosnku
1 listek laurowy
1 kulka ziela angielskiego
1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
1 łyżka oleju lub masła
cukier na ostrzu noża
sól
pieprz, więcej niż zwykle

Cebulę pokroić w kostkę, wrzucić do garnka i zeszklić na oleju, dodać pokrojony czosnek. Dodać obrane i pokrojone w mniejsze kawałki marchewki i seler, ziele angielskie i listek laurowy, a następnie wlać 1,5 litra bulionu lub wody.
Gotować do miękkości około 30 minut. Wyłowić listek i ziele. Zestawić z ognia. Zmiksować blenderem na aksamitny krem. Dopiero teraz przyprawiać: dodać gałkę,cukier, sól i pieprz. Pieprzu sugeruję dać więcej, żeby krem nabrał charakteru.
Podawać z natką pietruszki.

Smacznego.