środa, 26 listopada 2014

Koktajl z awokado, bananem i cytryną



Chciałam napisać koktajl awokadowy, ale jakoś dziwnie to dla mnie brzmi. 
Koktajl bananowy-proszę bardzo, ale awokadowy.Dodamy jedną literkę i wyjdzie adwokatowy 
Po poszukiwaniach okazało się, że słowniki języka polskiego nie notują tej formy, ale jest ona powszechna i można jej używać.
Z racji tego, iż awokado jest w moim koktajlu motywem przewodnim koktajl będzie awokadowy:)
O cudownych własciwościach tego owocu zwanego też gruszką smaczliwką wiadomo wiele. Zawiera dużo potasu i przeciwutleniaczy, które dobrze wpływają na układ krwionośny i nerwowy. Tłuszcze zawarte w tym owocu podobno genialnie poprawiają kondycję włosów.


Awokado ma mdły, delikatny smak. Ja dojrzałe awokado mogę jeść łyżeczką bez dodatków. Nie dziwię się jednak jesli ktoś jadł je po raz pierwszy w ten sposób i mu nie zasmakowało. Trzeba je poznać, trzeba dodać do niego cytryny, limonki albo pomarańczy. Smakuje wybornie na słodko i słono np. w sushi, guacamole i sałatach.

Składniki:

- pół dojrzałego, miękkiego jak masło-koniecznie awokado,
- 1 dojrzały banan, może być z czarnymi kropkami, bo im bardziej dojrzały tym słodszy,
- sok z ćwiartki cytryny.
Awokado myjemy, kroimy podłużnie na pół. Łyżeczką wydrążamy miękkie wnętrze. Dodajemy pokrojonego banana i sok wyciśnięty z cytryny. Blendujemy dodając wody, mleka lub soku pomarańczowego. Koktajl jest gęsty i aksamitny. Idealny na drugie śniadanie, bo jest naprawdę syty.

poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Koktajl truskwkowo-bananowy z sokiem jabłkowym


Na powitanie wiosny. Smaczny i pożywny koktajl. Może stanowić drugie śniadanie, podwieczorek albo deser. Ja nie dodawałam cukru, gdyż mój banan był bardzo dojrzały, a ponadto sok jabłkowy 100 % również zawierał dużo cukru. W razie bardzo kwaśnych truskawek można dodać miód, stewię albo cukier trzcinowy. 

Składniki:5 dużych truskawek1 dojrzały banan200 ml soku jabłkowegoszczypta soli himalajskiej
Truskawki umyć, banana obrać. Owoce włożyć do pojemnika, dolać sok i dodać soli. Zmiksować blenderem na koktajl.

sobota, 18 stycznia 2014

Piaskowe ciasto z wiśniami. Bezglutenowe





W tym delikatnym, bezglutenowym cieście zamiast mąki pszennej używa się ziemniaczanej. Ja dodałam mieszanki ziemniaczano- kukurydzianej i uzyskałam piękny, żółty kolor. Polecam użyć wiśni bez pestek, wtedy nie opadną na dno. Puszyste ciasto, w sam raz do kawy. W oryginalnym przepisie dodaje się jeszcze do niego otartą skórkę z cytryny, wtedy ciasto nabiera cytrusowego aromatu i  trochę więcej charakteru.

Składniki:
·         5 jajek,
·         1 szklanka cukru,
·         1 szklanka mąki ziemniaczanej,
·         ¾ szklanki mąki kukurydzianej,
·         200 g masła lub margaryny,
·         1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia,
·         300 g wiśni (lub innych owoców, mogą być mrożone).

Jajka wyciągnąć z lodówki wcześniej, by osiągnęły temperaturę pokojową. Wymieszać mąkę ziemniaczaną, kukurydzianą i proszek do pieczenia i następnie przesiać. W dużej misce ubić całe jaja, na jasną, bardziej białą niż żółtą masę. Dodawać łyżka po łyżce cukier, cały czas ubijając, aż do podwojenia się masy jajecznej. Dodać powoli przesiane mąki i delikatnie wymieszać. Masło roztopić i wrzące wlać do masy, szybko zmiksować.

Okrągłą średnią formę wyłożyć papierem do pieczenia, wysmarować boki margaryną. Wlać ciasto. Owoce obtoczyć w łyżce mąki ziemniaczanej. Mrożonych nie trzeba rozmrażać. Ułożyć na cieście.  Piec najpierw przez 30 minut w temperaturze 160 stopni, następnie  20 minut w 170 stopniach do suchego patyczka.
Po wyjęciu z piekarnika posypać cukrem pudrem.


Oryginalny przepis ze strony  „Moje Wypieki”.